c S

Spremembe protokola testiranja oseb na covid-19

18.01.2022 16:30

Na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covida-19 sta sodelovala državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar in direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik.

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je uvodoma predstavil aktualne razmere v covidnih bolnišnicah.

Trenutna kapaciteta v covidnih bolnišnicah znaša 648 postelj. Pri tem je poudaril, da se v zadnjih dneh trend števila hospitaliziranih pacientov na akutnih oddelkih povečuje. Trenutno je v Sloveniji aktivnih dvanajst covidnih bolnišnic. Glede na projekcijo naj bi se število hospitalizacij začelo povečevati v prihodnjih dneh in naj bi doseglo vrh okoli 2. februarja, kar naj bi predstavljalo okoli 900 postelj. V primeru povečevanja reprodukcijskega števila bi to pomenilo 1100 bolniških postelj.

Nadalje je povedal, da se je od začetka letošnjega leta število pacientov na intenzivnih oddelkih nekoliko znižalo in jih je trenutno 155. Slovenija trenutno zagotavlja intenzivne postelje v desetih covidnih bolnišnicah. Glede na projekcije se vrh števila pacientov na intenzivnih oddelkih pričakuje okoli 6. ali 7. februarja, ko naj bi ta številka ponovno narasla na 200 ali potencialno celo na 250.

Državni sekretar Vindišar je nadaljeval s predstavitvijo sprememb protokola testiranja oseb na covid-19.

Povedal je, da je namen sprememb protokola ta, da se kljub strmo naraščajočim okužbam zagotovi vzdržen sistem v laboratoriju, ki zagotavlja prednostno dostopnost do teh preiskav za vse hospitalizirane paciente in paciente, ki imajo zdravstvene težave, in ki potencialno zahtevajo hospitalizacijo. Opomnil je, da je virusno breme v družbi takšno, da se mora vsak posameznik, ki ima okužbe dihal, samoosamiti tako med čakanjem na odvzem brisa, kakor tudi med čakanjem na izvid.

Glede na nov protokol bodo osebe z respiratornimi boleznimi razdeljene v dve skupini: 

  • prva skupina so kronični bolniki, imunokompromitirani, nosečnice in otroci, ki naj obvestijo osebnega zdravnika, ki jih bo naročil na PCR-test,
  • druga skupina mora najprej na hitri test. Osebe s simptomi in negativnim hitrim testom bodo v samoosamitvi tri dni. Če bodo simptomi izzveneli, je možno reči, da oseba ni pozitivna na novi koronavirus.

Če pa se bodo zdravstvene težave nadaljevale, naj oboleli obvesti zdravnika, da mu omogoči PCR-test. Če bo PCR test pozitiven, naj se oseba osami za deset dni in pridobi QR-kodo. Rezultati bodo zaradi povečanega števila PCR-testov znani najpozneje v 48 urah. Ob tem je državni sekretar poudaril, da morajo vsi na izvid čakati v osamitvi.

Ob koncu je pozval k doslednemu upoštevanju pravil, saj je protokol testiranja vzpostavljen zato, da ohranimo odprto družbo in zamejimo širjenje okužb s covidom-19.

Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik je v nadaljevanju povedala, da so zmogljivosti laboratorija na zgornji meji dosegljivega, saj se je dotok vzorcev povečal za 100 odstotkov. Zaradi tega se po njenih besedah podaljšuje povprečni čas, ki je bil med epidemijo pod šestimi urami, kar je bil za evropske razmere izjemen dosežek. »Ob takšnih številkah pa lahko sporočamo rezultate v 48 urah, je dejala. Ocenjujemo, da bi lahko prihranili pri PCR-testih med 30 do 35 odstotki PCR-testiranja. Hkrati pa si prizadevamo za vzpostavitev pomoči iz tujine,« je dejala glede novega protokola.

Povedala je tudi, da že poteka postopek javnega naročanja glede pomoči iz tujine, v pripravi je evropski razpis za tuj laboratorij, ki bi sprejel testiranje, ki bi potekalo preko Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar | Avtor Urad Vlade RS za komuniciranje

Govorka Maja Bratuša | Avtor Urad Vlade RS za komuniciranje

Povezava do video vsebine

Datum: 18. 1. 2022

Avtor: Urad Vlade RS za komuniciranje

  • Vlada Republike Slovenije